Historia architektury wnętrz

projekty wnętrz łazienek - APP Proste Wnętrze Kraków

Projektowanie wnętrz jest sztuką i nauką polegającą na ulepszaniu wnętrza przestrzeni lub budynku, aby osiągnąć zdrowsze i bardziej estetyczne otoczenie dla użytkownika końcowego. Projektant wnętrz to ktoś, kto planuje, bada, koordynuje i zarządza takimi projektami. Projektowanie wnętrz to wieloaspektowy zawód, który obejmuje rozwój koncepcyjny, planowanie przestrzeni, inspekcje na miejscu, programowanie, badania, komunikację z interesariuszami projektu, zarządzanie konstrukcją i wykonanie projektu.

W przeszłości wnętrza powstawały instynktownie w ramach procesu budowania. Zawód architektury wnętrz jest konsekwencją rozwoju społeczeństwa i złożonej architektury, która powstała w wyniku rozwoju procesów przemysłowych. Dążenie do efektywnego wykorzystania przestrzeni, dobrego samopoczucia użytkownika i funkcjonalnego projektu przyczyniło się do rozwoju współczesnego zawodu architekta wnętrz.

Architektura wnętrz i zawód projektowania wnętrz jest odrębny i odmienny od roli dekoratora wnętrz, terminu powszechnie używanego w Stanach Zjednoczonych. Termin ten jest mniej powszechny w Wielkiej Brytanii, gdzie zawód projektowania wnętrz jest nadal nieuregulowany, a zatem, ściśle rzecz biorąc, jeszcze oficjalnie nie jest zawodem.

W starożytnych Indiach architekci pracowali jako projektanci wnętrz. Widać to na podstawie wzmianki o architektach Vishwakarma – jednym z bogów w mitologii indyjskiej. Dodatkowo rzeźby przedstawiające starożytne teksty i wydarzenia można zobaczyć w pałacach wzniesionych w Indiach z XVII wieku.

Architektura Wnętrz APP Proste Wnętrze Kraków | www.prostewnetrze.pl