Jak osusza się fundamenty?

osuszanie

W dzisiejszych czasach, gdy klimat ulega, bardzo gwałtownym niekiedy, zmianom, coraz trudniej o zapobieganie zawilgoceniu fundamentów, jednakże nie jest to jeszcze powód do rozpaczy, ponieważ można ten proces stosunkowo prosto odwrócić.

Nie ma żadnej głębszej filozofii w osuszaniu fundamentów i mam nadzieję, że poniższy tekst wyjaśni to dogłębnie każdemu laikowi. Pominiemy szczegółowe przyczyny powstawania wilgoci w fundamentach naszych domostw i innych budynków użytkowych, ponieważ nie jest to teraz szczególnie istotne. Skupimy się natomiast na bardziej praktycznej stronie.

Dzisiejsze budownictwo stosuje dwie podstawowe metody osuszania fundamentów. Są to iniekcje oraz podcinanie murów budynku. Ta pierwsza oznacza wstrzykiwanie środków chemicznych, które tworzą swoistą warstwę izolującą.  Niestety, ciężko w ten sposób uzyskać dokładną i szczelną izolację. Jeśli ściana jest szczególnie zmoczona od środka, to problem może sprawić wypełnianie kapilar środkami chemicznymi, ponieważ są już one wypełnione wodą.

Alternatywą jest natomiast wspomniane już osuszanie fundamentów za pomocą tak zwanego podcinania murów budynku. Jest znacznie skuteczniejsze od iniekcji, ponieważ w większości przypadków pozbywamy się niechcianej wody raz na zawsze. Niestety, jest bardzo kosztowne i wymaga bardzo dużego nakładu pracy. Ponadto występuje ryzyko naruszenia konstrukcji budynku, co może się z czasem okazać wręcz katastrofalne w skutkach.

Mam nadzieje, że wyjaśniłem zwięźle i klarownie tematykę osuszania fundamentów w dzisiejszych czasach.