Krew pępowinowa – jakie to koszty?

Krew pępowinowa

Poród to jeden z najważniejszych etapów w życiu każdego człowieka. Opuszcza on bezpieczne ciało swojej matki i podejmuje samodzielną walkę o życie. Co go czeka? Tego nikt nie wie. Podobnie jak nikt nie wie, czy w przyszłości będzie chorować.

Ale już wtedy wiadomo, że na wypadek ciężkich chorób można się zabezpieczyć. Poród to nie tylko czas narodzin, ale również czas, kiedy można pobrać komórki macierzyste dziecka. Jak się bowiem okazuje, krew pępowinowa to ich cenne źródło. Cenne o tyle, że można przy ich pomocy wyleczyć na przykład białaczkę. Krew pępowinowa zawierając komórki macierzyste może stać się materiałem do przeszczepu. Co więcej, ponieważ komórki te pochodzą z naszego organizmu, dobrze się w nim po przeszczepie przyjmują.

Wracając jednak do kwestii pobrania krwi, to tutaj kluczową rolę odgrywa bank krwi pępowinowej. To swoisty bank, w którym pobrana krew przechowywana jest w ciekłym azocie. Połączona z substancjami krioochronnymi, zachowuje swoje właściwości przez dziesiątki lat. A gdzie taki bank krwi pępowinowej można znaleźć? Na pewno w Polsce. W naszym kraju istnieją instytucje,które przechowują pobrane komórki w optymalnych warunkach. Komórki te można uzyskać, gdy są potrzebne. I warto powiedzieć tu, że już nie raz okazały się lekarstwem nie tylko dla osoby, od której pochodziły, ale też i dla rodzeństwa czy rodzica. Jeśli więc i Ty wkrótce zostaniesz rodzicem, zastanów się nad opcją pobrania takiej krwi. Może kiedyś stać się najcenniejszą rzeczą. Rzeczą za cenę życia.