Ramy i ramki jako ozdoba w domu

drewniane ramki

Oprawianie zdjęć ma długą tradycję. Do opraw stosowanych od najdawniejszych czasów należą ramki drewniane. Pozwalają one estetycznie zabezpieczyć zdjęcie przed wpływem otoczenia, a jeśli posiadają szybkę ze zwykłego szkła, chronią je też częściowo przed wyblaknięciem pod wpływem ultrafioletu.

W obecnych czasach ramki drewniane, pomimo że atrakcyjne i prestiżowe, znacząco ustąpiły pola oprawom wykonanym z tworzyw sztucznych i materiałów drewnopochodnych. Ramki tego typu są niezwykle tanie ze względu na koszt surowca oraz łatwość formowania. Raz przygotowana forma wtryskowa (dla ramek z plastiku) ma bardzo dużą trwałość, a co za tym idzie, pozwala wytworzyć bardzo wiele ramek. Sprawia to, że dość wysoki koszt oprzyrządowania rozkłada się na dużą ilość produktów, które w efekcie mają niską cenę. W przypadku ramek wykonanych z litego drewna, stale zużywającymi się narzędziami są piły i frezy, których koszt jest niemały.

Ramki wcale nie muszą być wykonywane z materiałów takich jak powyżej. Dość dużą popularnością cieszą się ramy aluminiowe. Ten wytrzymały materiał sprawia, że ramki z aluminium są bardzo solidne. Ponadto, z aluminium daje się uzyskiwać skomplikowane kształtki i profile, co umożliwia tworzenie wymyślnych konstrukcji. Do takich zalicza się ramy plakatowe, inaczej ramy zatrzaskowe.

Dzięki zastosowaniu specjalnych profili aluminiowych i sprężyn ramka taka pozwala na otwarcie jej ścianek do frontu i na zewnątrz co umożliwia łatwą wymianę zawartości. Ramy aluminiowe przydają się zwłaszcza przy często zmienianych ekspozycjach.