Recepta na piękny ogród, czyli o nawożeniu roślin ozdobnych

Każdy, nawet początkujący ogrodnik zdaje sobie sprawę z tego, że umiejętne nawożenie roślin jest jedną z ważniejszych części składowych recepty na piękny ogród. Co warte podkreślenia, odpowiednie zasilanie gwarantuje nie tylko bujny wzrost i obfite kwitnienie. Dodatkowo sprawia, że rośliny są silniejsze i co za tym idzie, odporniejsze na mróz, inwazje szkodników i inne choroby.

Jak i kiedy nawozić rośliny

Nawożenie roślin powinno być dostosowane do naturalnego cyklu wegetacyjnego, czyli sezonowe. I tak:
– wiosną dobrze jest rozłożyć kompost i zastosować nawozy mineralne w postaci sypkiej,
– latem najlepiej sprawdzi się podlewanie nawozami w płynie, ewentualnie opryskiwanie roślin; zasilanie trzeba przeprowadzić najpóźniej w połowie lipca, gdyż w późniejszym okresie stosuje się już wyłącznie nawozy jesienne,
– jesienią rozsypujemy nawozy na powierzchni gleby i mieszamy je z nią; jest to najlepszy czas na stosowanie nawozów organicznych, takich jak kompost lub obornik, za to nie używamy wtedy nawozów wieloskładnikowych, gdyż zimą zostałyby wypłukane w głąb gleby.

Jakie stosować nawozy

Nawozy dzielimy na dwie podstawowe kategorie: organiczne i mineralne. W pierwszej grupie znajdujemy kompost, obornik, nawóz ptasi i biohumus, w drugiej natomiast nawozy uniwersalne, specjalistyczne, wolno działające i dolistne. Najlepsze efekty uzyskamy wykorzystując w odpowiedni sposób nawozy z obu tych kategorii. Ważne jednak, aby wszystkie produkty były wysokiej jakości i, zwłaszcza w przypadku nawozów mineralnych, bezpieczne dla środowiska. Dlatego najlepiej wybierać towar renomowanych firm, jak np. nawozy plagron.