Tynk gipsowy czy cementowo-wapienny – co wybrać?

jaki tynk wybrać

Prace budowlane to jeden z najważniejszych etapów budowy domu czy mieszkania. Od jakości użytych materiałów i doświadczenia fachowców zależy, czy pomieszczenia będą funkcjonalne i solidnie wykończone. Jedną z ważniejszych decyzji, jakie należy podjąć w czasie prac wykończeniowych jest wybór odpowiedniego tynku. Kiedy stosuje się tynki gipsowe, a kiedy tynki cementowo-wapienne?

Czym jest tynk gipsowy?

Tynk gipsowy stosowany jest w budynkach mieszkalnych i użytkowych – zarówno w mieszkaniu, jak i np. na klatce schodowej. Z powodzeniem może zostać użyty także we wnętrzach narażonych na wilgoć, np. w łazience.
Jego niewątpliwą zaletą jest szybki czas schnięcia oraz duża przyczepność i elastyczność. Tynk gipsowy w niewielkim stopniu przewodzi ciepło, przez co korzystnie wpływają na termoizolacyjność pomieszczeń. Tynki gipsowe są także przepuszczalne, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu pleśni w mieszkaniu.

Jakie właściwości mają tynki cementowo-wapienne?

Tynk cementowo-wapienny przeznaczony jest do stosowania głównie na zewnątrz. Bywa używany także w pomieszczeniu – musi być ono jednak suche. Nie nadaje się do łazienek. Jest bardzo odporny na uszkodzenia, akumuluje ciepło i korzystnie wpływa na komfort akustyczny domu.
Tynki cementowo-wapienne chronią ścianę przed szkodliwym działaniem wilgoci oraz ewentualnymi zagrożeniami biologicznymi. Jest mrozoodporny i paroprzepuszczalny. Użyty na zewnątrz zapewni ścianom trwałość, ponieważ jest niezwykle odporny na uszkodzenia, zarówno mechaniczne, jak i te powodowane przez skrajne temperatury.

Zobacz więcej : tynki cementowo wapienne kraków | Inside-System