Zadbaj o swój ogród jesienią

ogrod grabienie

Wczesna jesień jest nie tylko czasem, gdy przyroda zasypia, drzewa tracą liście a trawa żółknie. Jesień dla ogrodników to przede wszystkim czas wytężonej pracy. To również doskonały moment dla tych osób które decydują się na zakładanie ogrodów.

I choć dla laika wydawać by się to mogło dziwne, to właśnie jesienią (przed pierwszymi mrozami) najlepiej wykonywać wszystkie prace w ogrodzie; począwszy od sadzenia, przesadzania na obcinaniu kłaczy i gałęzi drzew owocowych kończąc. To daje gwarancję, że wiosenna pora roślinność obudzi się do życia  i rozkwitnie pełnią swojego blasku.

Październik to ostatni dzwonek, by wsadzić kwiaty cebulkowe, które jako pierwsze rozkwitają w naszym ogrodzie i są jedną z pierwszych oznak wiosny. I choć projektowanie ogrodów odbywa się przez cały rok – właśnie wówczas jest najlepszy czas by projekty te wcielać w życie. Od naszej pracy wykonanej w dwóch jesiennych miesiącach – we wrześniu i październiku zależeć będzie to, co urodzi się nam wiosna i latem. Szczególnie widoczne jest to w sadach i ogrodach, które głównie składają się z krzewów i drzew owocowych.

Stare gałęzie i pędy, które zdążyły wyrosnąć od wiosny na naszych owocowych drzewach  takich jak jabłonie czy grusze, powinny zostać obcięte. I choć wielu osobom szkoda tak bardzo ogałacać swoje drzewka, to najskuteczniejszy sposób, by wzmocnić je i sprawić, że będą miały więcej owoców. Nie zapominajmy o dobrym zabezpieczeniu krzewów i drzew przed mrozem (doskonale nadają się do tego folie ogrodnicze). Wykorzystać można również liście – których jesienią mamy przecież pod dostatkiem. Szczególnie zadbajmy świeżo wsadzone rośliny – niektóre z nich, zazwyczaj te bardzo młode, wymagają zastosowania podkładu, razem z którym wsadzane są do ziemi.

Nie jest to z pewnością łatwa praca, jednak na wiosnę nasze wysiłki zostaną wynagrodzone pięknem i bujnością naszego ogrodu.